Aktualności

joomla templates top joomla templates template joomla

Łatwiejsze parkowanie we Wrocławiu, dzięki wykorzystaniu Otwartych Danych Miejskich w aplikacji Naviparking

f Izabela Pieniążczak c .

Poszukiwanie miejsc parkingowych jest typową bolączką kierowców. Wiąże się ze stratą czasu, nerwami i częstym rozczarowaniem w sytuacji odwiedzin parkingu, który okazuje się nie mieć wolnych miejsc. Centrum Usług Informatycznych miasta Wrocław podjęło działania mające ułatwić miejskie parkowanie, czyniąc kolejny krok w kierunku realizacji wizji Inteligentnego Miasta. Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce zaczęło gromadzić i udostępniać informacje o wolnych miejscach parkingowych. Dane te są następnie wizualizowane w darmowej aplikacji Naviparking (www.naviparkingapp.pl).

Naviparking jest mapą parkingów, dla których pozyskuje i udostępnia informacje o wolnych miejscach, w części umożliwiając ich rezerwację. Oferuje podgląd szczegółów parkingu i funkcję nawigacji. We Wrocławiu informuje obecnie o wolnych miejscach na parkingach: Narodowe Forum Muzyki, Renoma, Hala Stulecia, pl. Nowy Targ, ul. Św. Antoniego. Dodatkowo, w aplikacji jest możliwość zlokalizowania i rezerwacji miejsc na 5 parkingach przy lotnisku Wrocław-Strachowice.

                  Centrum Usług Informatycznych (CUI) we Wrocławiu realizuje misję cyfryzacji usług publicznych na rzecz zwiększenia wygody mieszkańców i odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. Wyrazem tych działań jest polityka Otwartych Danych, w ramach której udostępniane są informacje o: danych przestrzennych, środowisku, decyzjach administracyjnych, transporcie publicznym i innych. Dane te mogą być następnie wykorzystywane przez różnorodne inicjatywy społeczne, czy firmy informatyczne w ich aplikacjach lub na portalach.

CUI pracuje nad udostępnieniem informacji o dostępności kolejnych parkingów i rozbudowy bazy danych, która będzie mogła być wykorzystywana przez Naviparking. Zamierzonym efektem ma być przełamanie asymetrii informacji i uzbrojenie kierowców w narzędzie odnajdywania parkingów i zdalnego sprawdzenia ilości wolnych miejsc, a przez to skrócenie czasu spędzanego na poszukiwanie miejsc parkingowych.

Aplikację naviparking można pobrać bezpłatnie na Android i iOS. Zapraszamy na www.naviparkingapp.pl

iphone hala

Kontakt

Centrum Usług Informatycznych
we Wrocławiu

ul. Namysłowska 8, IV piętro
(Centrum Biznesu "Grafit")
50-304 Wrocław
tel.+48 71 777 90 32
faks +48 71 798 44 90
e-mail: cui@cui.wroclaw.pl
ePUAP: /CUI/SkrytkaESP
NIP: 8971793846 REGON: 022287361

BIP CUI Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

 

ISO/IEC 20000-1:2011

ISO ISO/IEC 20000
Numer Certyfikatu: 12858

 

 

Mapa serwisu