Aktualności

joomla templates top joomla templates template joomla

Kolejny rekord Wrocław koduje 2.0!

f Katarzyna Wienconek c .

10 czerwca na Auli Głównej Politechniki Wrocławkiej odbyła się gala finałowa 3. edycji Wrocław koduje 2.0 – projektu organizowanego przez Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Liga Niezwykłych Umysłów i Politechniką Wrocławską od 2016 roku.

lnu

Umiejętność programowania staje się nie tylko pożądanym, ale i niezbędnym elementem wykształcenia młodego człowieka. Nasza recepta na rosnące zapotrzebowanie na informatyków jest prosta – już od najmłodszych lat należy rozwijać w dzieciach ich kompetencje algorytmiczne, rozbudzając ich zainteresowanie programowaniem.  Poprzez intensywny e-learning oraz grywalizację  wprowadzamy uczestniczących w projekcie uczniów w podstawy programowania (m.in. w C ++ i Javy) oraz myślenia i działania projektowego (m.in. SCRUM). Projekt składa się z dwóch komplementarnych działań – platformy internetowej oraz cyklicznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli.  Sercem projektu Liga Niezwykłych Umysłów jest internetowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania – to główne narzędzie  do nauki podczas warsztatów. Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalacji. Wiedza, ćwiczenia, automatyczny system oceniania, podpowiedzi, udostępnianie i podglądanie rozwiązań innych użytkowników, współzawodnictwo, współpraca, grywalizacja – wszystko w jednym miejscu, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Projekt Wrocław koduje 2.0 kładzie nacisk na praktyczne aspekty programowania: ćwiczenia polegają na rozwiązywaniu problemów, rozwijają zdolność kreatywnego oraz analitycznego myślenia, nauka opiera się na nowoczesnych językach programowania oraz innych narzędziach informatycznych (m.in. C++, Java, SQL, narzędzia administracyjne, bazy danych). Platforma wykorzystywana jest w zajęciach – warsztatach dla uczniów i nauczycieli. Cykl warsztatów kończy się podsumowaniem zdobytych umiejętności. Uczestnicy, którzy ukończyli cykl warsztatów otrzymują certyfikaty, a najlepsi ligowicze otrzymują nagrody.

4

 

W edycji 2018/2019 w klasyfikacji szkół zwyciężyły:

I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

II miejsce - X Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

III miejsce - II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

 

IMG 5469

 

A najlepszymi wyniki indywidualnymi mogą pochwalić się:

Paulina Żeleźnik z Szkoły Podstawowej nr 24 we Wrocławiu

i

Karol Janc z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.

 

unnamed

 

Paulina Żeleźnik uzyskała również najlepszy wynik w rankingu ogólnopolskim kobiet. Systematyczny wzrost udziału dziewczyn w projekcie i pobudzanie zainteresowania informatyką wśród dziewczyn  to jedno z naszych największych wyzwań. W tym roku po raz kolejny udało nam się zwiększyć procent ligowiczek.

Dla wszystkich zgromadzonych mieliśmy dodatkową niespodziankę - interaktywną prelekcję o cyberprzemocy. Ligowicze dowiedziali się, jak chronić swoją tożsamość w sieci, czym jest cyberprzemoc, jak ją rozpoznawać, jak reagować i do kogo się zgłosić o pomoc.

 

IMG 5534

IMG 5535

 

Z roku na rok systematycznie udział w projekcie bierze również coraz więcej wrocławskich uczniów, nauczycieli i szkół. Bardzo ważnym czynnikiem projektu jest kształcenie samych nauczycieli, aby z przekazanej wiedzy mogli korzystać, jak najwięcej obecnych i przyszłych uczniów danej szkoły. Wrocław koduje 2.0 to najprawdopodobniej największy tego typu projekt w Europie, a w planach mamy systematyczne powiększanie grupy dzieci objętych nauką programowania.

 

Wszystkim ligowiczom jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy!

IMG 5531

Kontakt

Centrum Usług Informatycznych
we Wrocławiu

ul. Namysłowska 8, IV piętro
(Centrum Biznesu "Grafit")
50-304 Wrocław
tel.+48 71 777 90 32
faks +48 71 798 44 90
e-mail: cui@cui.wroclaw.pl
ePUAP: /CUI/SkrytkaESP
NIP: 8971793846 REGON: 022287361

BIP CUI Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

 

ISO/IEC 20000-1:2011

ISO ISO/IEC 20000
Numer Certyfikatu: 12858

 

 

Mapa serwisu