Kolejny rekord Wrocław koduje 2.0!
10 czerwca na Auli Głównej Politechniki Wrocławkiej odbyła się gala finałowa 3. edycji Wrocław koduje 2.0 – projektu organizowanego przez Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Liga Niezwykłych Umysłów i Politechniką Wrocławską od 2016 roku.
Umiejętność programowania staje się nie tylko pożądanym, ale i niezbędnym elementem wykształcenia młodego człowieka. Nasza recepta na rosnące zapotrzebowanie na informatyków jest prosta – już od najmłodszych lat należy rozwijać w dzieciach ich kompetencje algorytmiczne, rozbudzając ich zainteresowanie programowaniem. Poprzez intensywny e-learning oraz grywalizację wprowadzamy uczestniczących w projekcie uczniów w podstawy programowania (m.in. w C ++ i Javy) oraz myślenia i działania projektowego (m.in. SCRUM). Projekt składa się z dwóch komplementarnych działań – platformy internetowej oraz cyklicznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli. Sercem projektu Liga Niezwykłych Umysłów jest internetowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania – to główne narzędzie do nauki podczas warsztatów. Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalacji. Wiedza, ćwiczenia, automatyczny system oceniania, podpowiedzi, udostępnianie i podglądanie rozwiązań innych użytkowników, współzawodnictwo, współpraca, grywalizacja – wszystko w jednym miejscu, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Projekt Wrocław koduje 2.0 kładzie nacisk na praktyczne aspekty programowania: ćwiczenia polegają na rozwiązywaniu problemów, rozwijają zdolność kreatywnego oraz analitycznego myślenia, nauka opiera się na nowoczesnych językach programowania oraz innych narzędziach informatycznych (m.in. C++, Java, SQL, narzędzia administracyjne, bazy danych). Platforma wykorzystywana jest w zajęciach – warsztatach dla uczniów i nauczycieli. Cykl warsztatów kończy się podsumowaniem zdobytych umiejętności. Uczestnicy, którzy ukończyli cykl warsztatów otrzymują certyfikaty, a najlepsi ligowicze otrzymują nagrody.
W edycji 2018/2019 w klasyfikacji szkół zwyciężyły:
I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia
II miejsce - X Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia
III miejsce - II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia
A najlepszymi wyniki indywidualnymi mogą pochwalić się:
Paulina Żeleźnik z Szkoły Podstawowej nr 24 we Wrocławiu
i
Karol Janc z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.
Paulina Żeleźnik uzyskała również najlepszy wynik w rankingu ogólnopolskim kobiet. Systematyczny wzrost udziału dziewczyn w projekcie i pobudzanie zainteresowania informatyką wśród dziewczyn to jedno z naszych największych wyzwań. W tym roku po raz kolejny udało nam się zwiększyć procent ligowiczek.
Dla wszystkich zgromadzonych mieliśmy dodatkową niespodziankę - interaktywną prelekcję o cyberprzemocy. Ligowicze dowiedziali się, jak chronić swoją tożsamość w sieci, czym jest cyberprzemoc, jak ją rozpoznawać, jak reagować i do kogo się zgłosić o pomoc.
Z roku na rok systematycznie udział w projekcie bierze również coraz więcej wrocławskich uczniów, nauczycieli i szkół. Bardzo ważnym czynnikiem projektu jest kształcenie samych nauczycieli, aby z przekazanej wiedzy mogli korzystać, jak najwięcej obecnych i przyszłych uczniów danej szkoły. Wrocław koduje 2.0 to najprawdopodobniej największy tego typu projekt w Europie, a w planach mamy systematyczne powiększanie grupy dzieci objętych nauką programowania.
Wszystkim ligowiczom jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy!