Aktualności

joomla templates top joomla templates template joomla

Wrocławski Rower Miejski w Open Data Wrocław

f Katarzyna Wienconek c .

Wrocław jako jedno z pierwszych miast w Polsce już w 2015 roku uruchomił portal otwartych danych, a  w 2017 została wdrożona jego nowa wersja - portal Open Data Wrocław opracowany na platformie CKAN z uwzględnieniem międzynarodowych standardów. Open Data Wrocław powstał w oparciu o trzy założenia tj. przedsiębiorczość, zaangażowanie i otwartość (więcej o samym portalu tutaj).

Celem platformy jest wspieranie przedsiębiorczości obywateli poprzez dostęp do danych, które mogą być ponownie wykorzystywane, zachęcenie mieszkańców do partycypacji w zarządzaniu miastem oraz ułatwienie szeroko rozumianej komunikacji. Od samego wdrożenia portalu staramy się systematycznie powiększać zbiór otwartych danych, koncentrując się zwłaszcza na tych, które mogą być wykorzystane w ramach rozwiązań typu sharing economy.

 

slider otwarte dane.png

 

Dużym wyzwaniem dla zespołu projektowego jest zapewnienie aktualności danych, zwłaszcza że dane pochodzą od wielu dostawców – zarówno Urzędu Miejskiego Wrocławia, jego jednostek organizacyjnych i innych instytucji publicznych, jak i przedsięwzięć w sektorze prywatnym, dlatego systematycznie doskonalimy i automatyzujemy aktualizację zbiorów.

Jedną z bardziej interesujących grup danych są dane wytworzone i nadal wytwarzane w ramach rozwoju systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Zbiory związane z Wrocławskim Rowerem Miejskim udostępnione w ramach Open Data Wrocław to:

  • stacje WRM - lista stacji z aktualizowaną na bieżąco ilością rowerów,

  • lista rowerów WRM - lista rowerów z aktualizowaną na bieżąco stacją, na której są,

  • cennik WRM,

  • przejazdy WRM – dane na temat przejazdów WRM aktualizowane raz dziennie z danymi za dzień poprzedni, dane wskazują, skąd dany rower został wypożyczony, a na której stacji został zwrócony oraz ile trwała podróż WRM,

  • usterki WRM - zgłaszane usterki rowerów aktualizowane raz dziennie z danymi za dzień poprzedni.

Dane generowane i dostarczane przez Nextbike – operatora Wrocławskiego Roweru Miejskiego są oczywiście (zgodnie z ideą) dostępne dla każdego – każdy mieszkaniec-użytkownik może je pobrać w uniwersalnym formacie i wykorzystać w dowolnych sposób, np. jako źródło danych do innych, także komercyjnych projektów, ale również w badaniach i analizach naukowych, urbanistycznych czy społecznych.

sHV17JmimFerv skrzydla itwa banner 939x214

Za projekt Open Data Wrocław Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu otrzymało nagrodę w konkursie Skrzydła IT w Administracji w kategorii e-Usługi dla obywateli.

3

 

Kontakt

Centrum Usług Informatycznych
we Wrocławiu

ul. Namysłowska 8, IV piętro
(Centrum Biznesu "Grafit")
50-304 Wrocław
tel.+48 71 777 90 32
faks +48 71 798 44 90
e-mail: cui@cui.wroclaw.pl
ePUAP: /CUI/SkrytkaESP
NIP: 8971793846 REGON: 022287361

BIP CUI Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

 

ISO/IEC 20000-1:2011

ISO ISO/IEC 20000
Numer Certyfikatu: 12858

 

 

Mapa serwisu