Miejski Internet
Za nami kolejny rok działania sieci Miejski Internet we Wrocławiu - jednej z największych tego typu sieci na terenie Polski. Za stronę techniczną tego projektu odpowiada Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu.
Na początek nieco historii. Pierwsze działania związane z budową infrastruktury umożliwiającej darmowy dostęp do Internetu rozpoczęto we Wrocławiu już w 2004 roku w ramach programu "1, 2, 3 Wi-Fi", dzięki któremu możliwe było bezpłatne korzystanie z sieci Internet w okolicach Rynku i pl. Solnego. Następne, już bardziej systematyczne działania, rozpoczęto w 2008 roku. Zlecono opracowanie ogólnego projektu technicznego sieci radiowej, ze wskazaniem możliwości wykonawczych dla kilku wstępnie wskazanych stref zasięgu (m.in. Rynek, okolice Panoramy Racławickiej oraz Hali Stulecia). W latach 2008-2012 przeprowadzono szereg inwestycji infrastrukturalnych zwiększających zasięg sieci radiowej na terenie Wrocławia. Kulminacją tych działań stało się pozyskanie dofinansowania na realizację projektu „Budowa nieodpłatnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu dla mieszkańców miasta oraz gości Wrocławia - Miejski Internet” ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.
Sieć Miejski Internet może gwarantować wysoką dostępność usługi dzięki topologii siatki (partial - mesh) oraz zastosowaniu redundantnych kontrolerów sieci radiowej. Jak to działa?
Sieć radiowa w warstwie logicznej zbudowana jest z dwóch rodzajów punktów dostępowych:
- RAP (Root Access Point) - do którego fizycznie podłączone jest łącze internetowe;
- MAP (Mesh Access Point) - bez fizycznego dostępu do sieci.
Punkty RAP i MAP łączą się ze sobą z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej, dzięki czemu dostęp do sieci możliwy jest również za pośrednictwem punktów typu MAP. Dodatkowo, jeden punkt MAP może mieć połączenie (bezpośrednio lub poprzez inne punkty typu MAP) z kilkoma punktami typu RAP, co sprawia, że system jest odporny na awarie pojedynczych połączeń.
Oczywiście, obniża to również koszty utrzymania sieci - globalnie wystarczy zapewnienie kilku łączy fizycznych dla rozległej sieci WLAN.
Co ciekawe, łącza te nie są bezpośrednio wykorzystywane do zapewnienia użytkownikom sieci dostępu do Internetu. Ich zadaniem jest transmisja danych z punktów dostępowych do Centrum zarządzania siecią radiową.
Centrum zarządzania to redundantne kontrolery sieci radiowej (system redundantny odporny na awarię jednego kontrolera), które na bieżąco zarządzają działaniem sieci. Dzięki centralnemu systemowi zarządzania nie ma konieczności bezpośredniej konfiguracji punktów dostępowych - zmiany implementowane są na kontrolerze, który przekazuje do punktów dostępowych informacje o zmianie konfiguracji (np. utworzenie nowego SSID, zmiana polityki bezpieczeństwa, itp.). Dostęp do sieci Internet odbywa się za pośrednictwem systemu bezpieczeństwa oraz systemu monitorowania czasu sesji użytkowników.
Sieć Miejski Internet oferowana jest przede wszystkim w tzw. „przestrzeni publicznej” - w miejscach związanych z życiem kulturalnym, społecznym i rekreacją oraz w miejscach charakterystycznych dla miasta Wrocławia - przyciągających tysiące turystów z całego świata.
Pierwszy rekord ustanowiono w 2013 roku. Wówczas zanotowaliśmy ponad milion połączeń do sieci. Jednak ze względu na znaczne zwiększenie zasięgu sieci oraz rosnącą popularność usługi, zgodnie z naszymi prognozami, w kolejnych latach rekord został poprawiony.
W niedawno zakończonym roku 2015, nasz system logowania zarejestrował ponad 1 804 000 sesji, a z siecią połączyło się ponad 420 000 urządzeń. Jak wynika ze statystyk, za pośrednictwem sieci Miejski Internet we Wrocławiu przesłano do użytkowników ponad 14,7 Terabajta danych.
Jako jedna z największych tego typu sieci na terenie Polski, dysponujemy ponad 550 punktami dostępu (access points), które zapewniają rozległy zasięg m.in. w takich miejscach jak: Park Staromiejski, Park im. Juliusza Słowackiego, Pergola, Rynek, pl. Solny, Port Lotniczy, esplanada Stadionu Miejskiego, dworzec Główny PKP, Wyspa Słodowa, Rondo Reagana, Promenada Staromiejska czy Wybrzeże Wyspiańskiego itp.
Sieć Miejski Internet wśród użytkowników we Wrocławiu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do najpopularniejszych stref zasięgu w stolicy Dolnego Śląska w 2015 roku należały:
- Dworzec Główny PKP - ponad 310 000 sesji,
- Rynek i Plac Solny - ponad 287 000 sesji,
- Port Lotniczy - ponad 179 000 sesji.
Liczymy na to, że wzrastająca popularność sieci Miejski Internet przyczyni się we Wrocławiu do zanotowania kolejnych rekordów połączeń z siecią. CUI świadczy tę usługę na podstawie decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w związku z czym jesteśmy zmuszeni zastosować pewne ograniczenia w sieci, wynikające z decyzji Prezesa UKE, który ustalił zakres i warunki świadczenia usługi dostępu do Internetu we Wrocławiu bez pobierania opłat.
Instrukcja w jaki sposób korzystać z darmowej sieci Miejski Internet we Wrocławiu, a także regulamin usługi dostępny jest TUTAJ
Fakty o projekcie
Rozpoczęcie:
2008 r.
Zamawiający:
Urząd Miejski Wrocławia
Wartość projektu:
2 708 254,03 zł
Wkład UE:
2 212 434,43 zł