twitter

Aktualności

joomla templates top joomla templates template joomla

Wrocławski Rower Miejski w Open Data Wrocław

f Katarzyna Wienconek c .

Wrocław jako jedno z pierwszych miast w Polsce już w 2015 roku uruchomił portal otwartych danych, a  w 2017 została wdrożona jego nowa wersja - portal Open Data Wrocław opracowany na platformie CKAN z uwzględnieniem międzynarodowych standardów. Open Data Wrocław powstał w oparciu o trzy założenia tj. przedsiębiorczość, zaangażowanie i otwartość (więcej o samym portalu tutaj).

Celem platformy jest wspieranie przedsiębiorczości obywateli poprzez dostęp do danych, które mogą być ponownie wykorzystywane, zachęcenie mieszkańców do partycypacji w zarządzaniu miastem oraz ułatwienie szeroko rozumianej komunikacji. Od samego wdrożenia portalu staramy się systematycznie powiększać zbiór otwartych danych, koncentrując się zwłaszcza na tych, które mogą być wykorzystane w ramach rozwiązań typu sharing economy.

 

slider otwarte dane.png

 

Dużym wyzwaniem dla zespołu projektowego jest zapewnienie aktualności danych, zwłaszcza że dane pochodzą od wielu dostawców – zarówno Urzędu Miejskiego Wrocławia, jego jednostek organizacyjnych i innych instytucji publicznych, jak i przedsięwzięć w sektorze prywatnym, dlatego systematycznie doskonalimy i automatyzujemy aktualizację zbiorów.

Jedną z bardziej interesujących grup danych są dane wytworzone i nadal wytwarzane w ramach rozwoju systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Zbiory związane z Wrocławskim Rowerem Miejskim udostępnione w ramach Open Data Wrocław to:

  • stacje WRM - lista stacji z aktualizowaną na bieżąco ilością rowerów,
  • lista rowerów WRM - lista rowerów z aktualizowaną na bieżąco stacją, na której są,
  • cennik WRM,
  • przejazdy WRM – dane na temat przejazdów WRM aktualizowane raz dziennie z danymi za dzień poprzedni, dane wskazują, skąd dany rower został wypożyczony, a na której stacji został zwrócony oraz ile trwała podróż WRM,
  • usterki WRM - zgłaszane usterki rowerów aktualizowane raz dziennie z danymi za dzień poprzedni.

Dane generowane i dostarczane przez Nextbike – operatora Wrocławskiego Roweru Miejskiego są oczywiście (zgodnie z ideą) dostępne dla każdego – każdy mieszkaniec-użytkownik może je pobrać w uniwersalnym formacie i wykorzystać w dowolnych sposób, np. jako źródło danych do innych, także komercyjnych projektów, ale również w badaniach i analizach naukowych, urbanistycznych czy społecznych.

sHV17JmimFerv skrzydla itwa banner 939x214

Za projekt Open Data Wrocław Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu otrzymało nagrodę w konkursie Skrzydła IT w Administracji w kategorii e-Usługi dla obywateli.

3

 

Wrocławski wolontariusz IT

f Katarzyna Wienconek c .

Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu dołączyło do partnerstwa na rzecz projektu Wrocławski wolontariusz IT.

Wraz z Stowarzyszeniem Pomocy "Iskierka", Politechniką Wrocławską we Wrocławiu, Fundacją Manus i Miejską Bibiloteką Publiczną we Wrocławiu we wrześniu wystartujemy z 3 edycją projektu Wrocławski wolontariusz IT.

Celem projektu jest podjęcie działań na rzecz niwelowania wykluczenia cyfrowego wrocławian, a także współtworzenie i kreowanie środowiska osób zaangażowanych w cyfryzację i w edukację do informatyzacji.

Więcej o dotychczasowych działanich można przeczytać i posłuchać TUTAJ.

Szczegóły 3 edycji projektu Wrocławski wolontariusz IT już po wakacjach!

40279318 266524120632770 3919182787453648896 n

Szkolenie CUI dla wrocławskich wolontariusz IT z aplikacji miejskich

Szkolenie CUI dla wrocławskich wolontariuszy IT z oferty miejskich aplikacji mobilnych

SPS - aplikacja Studenckiego Programu Stypendialnego

f Katarzyna Wienconek c .

Na zlecenie Prezydenta Wrocławia i przy współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim (Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi w Urzędzie Miejskim Wrocławia) Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu z końcem maja oddało do użytkowania  nową wersję  aplikacji SPS – rozwiązania webowego wspierającego Studencki Program Stypendialny.  Wrocławskie Centrum Akademickie to inicjatywa-łącznik między samorządem miasta i środowiskiem akademickim, stworzony i finansowany przez samorząd Wrocławia. Oprócz realizacji własnych, autorskich projektów jest też koordynatorem miejskiego programu stypendialnego dla studentów – dodatkowego wsparcia, które otrzymują od Gminy Wrocław najlepsi wrocławscy studenci.

 1

 

Co to jest SPS?

SPS jest webowym  systemem aplikowania o stypendia dla doktorantów, studentów wyjeżdżających za granicę oraz laureatów olimpiad i konkursów. Aplikacja daje możliwość dokonania oceny wniosków przez członków Kapituł, Akademii Młodych Uczonych i Artystów, a także powołane komisje stypendialne. Pierwsza  aplikacja SPS została wdrożona jeszcze w 2014 roku. Obecnie została wzbogacona o szereg dodatkowych funkcjonalności wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

 

 2

 

 

Wyzwanie

W kolejnych latach wraz z rozszerzaniem programu stypendialnego CUI opracowywało nowe wersje SPS, w tym roku system został napisany w nowej technologii – technicznie usprawniając korzystanie z serwisu, a także w oparciu o autorski standard aplikacji. Podjęte prace w zakresie analityki biznesowej, jak i programowania były w dużej mierze skoncentrowane wokół zwiększenia intuicyjności obsługi platformy, w tym między innymi procesu składania wniosków.  W pracach nad rozwojem i rozbudową aplikacji wykorzystaliśmy metodyki zwinne, a całość prac (od analizy do testów i wdrożenia) zabrała jedynie 8 tygodni.

 

Wypełnianie danych Doktoranci

 

 

Jak to działa?

W aplikacji odbywa się cały proces – od złożenia wniosku, przez ocenę, do decyzji o przyznaniu stypendium. W zależności od przypisanej roli w systemie dany użytkownik podejmuje działania w zakresie nadanych mu uprawnień. Idąc śladem poprzednich edycji stypendialnych, aplikacja daje także możliwość przesłania informacji o przyznaniu stypendium lub wyróżnieniu do uczestnika programu.    

 

Więcej informacji:

wca.wroc.pl

sps.cui.wroclaw.pl

Kolejny rekord Wrocław koduje 2.0!

f Katarzyna Wienconek c .

10 czerwca na Auli Głównej Politechniki Wrocławkiej odbyła się gala finałowa 3. edycji Wrocław koduje 2.0 – projektu organizowanego przez Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Liga Niezwykłych Umysłów i Politechniką Wrocławską od 2016 roku.

lnu

Umiejętność programowania staje się nie tylko pożądanym, ale i niezbędnym elementem wykształcenia młodego człowieka. Nasza recepta na rosnące zapotrzebowanie na informatyków jest prosta – już od najmłodszych lat należy rozwijać w dzieciach ich kompetencje algorytmiczne, rozbudzając ich zainteresowanie programowaniem.  Poprzez intensywny e-learning oraz grywalizację  wprowadzamy uczestniczących w projekcie uczniów w podstawy programowania (m.in. w C ++ i Javy) oraz myślenia i działania projektowego (m.in. SCRUM). Projekt składa się z dwóch komplementarnych działań – platformy internetowej oraz cyklicznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli.  Sercem projektu Liga Niezwykłych Umysłów jest internetowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania – to główne narzędzie  do nauki podczas warsztatów. Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalacji. Wiedza, ćwiczenia, automatyczny system oceniania, podpowiedzi, udostępnianie i podglądanie rozwiązań innych użytkowników, współzawodnictwo, współpraca, grywalizacja – wszystko w jednym miejscu, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Projekt Wrocław koduje 2.0 kładzie nacisk na praktyczne aspekty programowania: ćwiczenia polegają na rozwiązywaniu problemów, rozwijają zdolność kreatywnego oraz analitycznego myślenia, nauka opiera się na nowoczesnych językach programowania oraz innych narzędziach informatycznych (m.in. C++, Java, SQL, narzędzia administracyjne, bazy danych). Platforma wykorzystywana jest w zajęciach – warsztatach dla uczniów i nauczycieli. Cykl warsztatów kończy się podsumowaniem zdobytych umiejętności. Uczestnicy, którzy ukończyli cykl warsztatów otrzymują certyfikaty, a najlepsi ligowicze otrzymują nagrody.

4

 

W edycji 2018/2019 w klasyfikacji szkół zwyciężyły:

I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

II miejsce - X Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

III miejsce - II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

 

IMG 5469

 

A najlepszymi wyniki indywidualnymi mogą pochwalić się:

Paulina Żeleźnik z Szkoły Podstawowej nr 24 we Wrocławiu

i

Karol Janc z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.

 

unnamed

 

Paulina Żeleźnik uzyskała również najlepszy wynik w rankingu ogólnopolskim kobiet. Systematyczny wzrost udziału dziewczyn w projekcie i pobudzanie zainteresowania informatyką wśród dziewczyn  to jedno z naszych największych wyzwań. W tym roku po raz kolejny udało nam się zwiększyć procent ligowiczek.

Dla wszystkich zgromadzonych mieliśmy dodatkową niespodziankę - interaktywną prelekcję o cyberprzemocy. Ligowicze dowiedziali się, jak chronić swoją tożsamość w sieci, czym jest cyberprzemoc, jak ją rozpoznawać, jak reagować i do kogo się zgłosić o pomoc.

 

IMG 5534

IMG 5535

 

Z roku na rok systematycznie udział w projekcie bierze również coraz więcej wrocławskich uczniów, nauczycieli i szkół. Bardzo ważnym czynnikiem projektu jest kształcenie samych nauczycieli, aby z przekazanej wiedzy mogli korzystać, jak najwięcej obecnych i przyszłych uczniów danej szkoły. Wrocław koduje 2.0 to najprawdopodobniej największy tego typu projekt w Europie, a w planach mamy systematyczne powiększanie grupy dzieci objętych nauką programowania.

 

Wszystkim ligowiczom jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy!

IMG 5531

Ankieta zapotrzebowania na usługi na 2020 rok

f Sylwester c .

W związku z procesem planowania i koordynacji działań na 2020 rok i potrzebą oszacowania ich kosztów publikujemy Ankietę zapotrzebowania na usługi CUI na rok 2020. Można ją pobrać:
 
 
Dotyczy ona jednostek obsługiwanych przez Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu. Szczegóły przekażemy poszczególnym jednostkom drogą mailową.

Nasza siedziba

Kontakt

Centrum Usług Informatycznych
we Wrocławiu

ul. Namysłowska 8, IV piętro
(Centrum Biznesu "Grafit")
50-304 Wrocław
tel.+48 71 777 90 32
faks +48 71 798 44 90
e-mail: cui@cui.wroclaw.pl
NIP: 8971793846 REGON: 022287361

BIP CUI Biuletyn Informacji Publicznej

ISO/IEC 20000-1:2011

ISO ISO/IEC 20000
Numer Certyfikatu: 12858