twitter

Aktualności

joomla templates top joomla templates template joomla

Nowi klienci CUI

f Katarzyna Wienconek c .

Mamy przyjemność poinformować, że dnia  5 września 2019 roku Rada Miejska Wrocławia, drogą uchwały, przekazała Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu do obsługi nowe jednostki organizacyjne i edukacyjne, dla których świadczyć będziemy usługi:

 • finansowo-księgowe zgodnie z art. 10c ustawy o samorządzie gminnym
 • finansowo-księgowe z zakresu funduszu socjalnego, PKZP i scentralizowanego VAT
 • finansowo-księgowe z zakresu funduszu zdrowotnego
 • pomocy prawnej
 • informatyczne
 • operatorskie
 • eksperckie.

W gronie klientów witamy:

 • Przedszkole nr 17
 • Liceum Ogólnokształcące nr V
 • Liceum Ogólnokształcące nr IX
 • Liceum Ogólnokształcące nr XI
 • Liceum Ogólnokształcące nr XIII
 • Liceum Ogólnokształcące nr XIV
 • Technikum nr 18
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 22
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 23
 • Zespół Szkół nr 8
 • Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej
 • Archiwum Miejskie Wrocławia
 • Biuro Wystaw Artystycznych
 • Młodzieżowe Centrum Sportu.

Bardzo dziękujemy za zaufanie i zabieramy się do pracy!

Więcej informacji oraz treść uchwały można znaleźć TUTAJ.

Wrocławski Rower Miejski w Open Data Wrocław

f Katarzyna Wienconek c .

Wrocław jako jedno z pierwszych miast w Polsce już w 2015 roku uruchomił portal otwartych danych, a  w 2017 została wdrożona jego nowa wersja - portal Open Data Wrocław opracowany na platformie CKAN z uwzględnieniem międzynarodowych standardów. Open Data Wrocław powstał w oparciu o trzy założenia tj. przedsiębiorczość, zaangażowanie i otwartość (więcej o samym portalu tutaj).

Celem platformy jest wspieranie przedsiębiorczości obywateli poprzez dostęp do danych, które mogą być ponownie wykorzystywane, zachęcenie mieszkańców do partycypacji w zarządzaniu miastem oraz ułatwienie szeroko rozumianej komunikacji. Od samego wdrożenia portalu staramy się systematycznie powiększać zbiór otwartych danych, koncentrując się zwłaszcza na tych, które mogą być wykorzystane w ramach rozwiązań typu sharing economy.

 

slider otwarte dane.png

 

Dużym wyzwaniem dla zespołu projektowego jest zapewnienie aktualności danych, zwłaszcza że dane pochodzą od wielu dostawców – zarówno Urzędu Miejskiego Wrocławia, jego jednostek organizacyjnych i innych instytucji publicznych, jak i przedsięwzięć w sektorze prywatnym, dlatego systematycznie doskonalimy i automatyzujemy aktualizację zbiorów.

Jedną z bardziej interesujących grup danych są dane wytworzone i nadal wytwarzane w ramach rozwoju systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Zbiory związane z Wrocławskim Rowerem Miejskim udostępnione w ramach Open Data Wrocław to:

 • stacje WRM - lista stacji z aktualizowaną na bieżąco ilością rowerów,
 • lista rowerów WRM - lista rowerów z aktualizowaną na bieżąco stacją, na której są,
 • cennik WRM,
 • przejazdy WRM – dane na temat przejazdów WRM aktualizowane raz dziennie z danymi za dzień poprzedni, dane wskazują, skąd dany rower został wypożyczony, a na której stacji został zwrócony oraz ile trwała podróż WRM,
 • usterki WRM - zgłaszane usterki rowerów aktualizowane raz dziennie z danymi za dzień poprzedni.

Dane generowane i dostarczane przez Nextbike – operatora Wrocławskiego Roweru Miejskiego są oczywiście (zgodnie z ideą) dostępne dla każdego – każdy mieszkaniec-użytkownik może je pobrać w uniwersalnym formacie i wykorzystać w dowolnych sposób, np. jako źródło danych do innych, także komercyjnych projektów, ale również w badaniach i analizach naukowych, urbanistycznych czy społecznych.

sHV17JmimFerv skrzydla itwa banner 939x214

Za projekt Open Data Wrocław Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu otrzymało nagrodę w konkursie Skrzydła IT w Administracji w kategorii e-Usługi dla obywateli.

3

 

Wrocławski wolontariusz IT

f Katarzyna Wienconek c .

Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu dołączyło do partnerstwa na rzecz projektu Wrocławski wolontariusz IT.

Wraz z Stowarzyszeniem Pomocy "Iskierka", Politechniką Wrocławską we Wrocławiu, Fundacją Manus i Miejską Bibiloteką Publiczną we Wrocławiu we wrześniu wystartujemy z 3 edycją projektu Wrocławski wolontariusz IT.

Celem projektu jest podjęcie działań na rzecz niwelowania wykluczenia cyfrowego wrocławian, a także współtworzenie i kreowanie środowiska osób zaangażowanych w cyfryzację i w edukację do informatyzacji.

Więcej o dotychczasowych działanich można przeczytać i posłuchać TUTAJ.

Szczegóły 3 edycji projektu Wrocławski wolontariusz IT już po wakacjach!

40279318 266524120632770 3919182787453648896 n

Szkolenie CUI dla wrocławskich wolontariusz IT z aplikacji miejskich

Szkolenie CUI dla wrocławskich wolontariuszy IT z oferty miejskich aplikacji mobilnych

SPS - aplikacja Studenckiego Programu Stypendialnego

f Katarzyna Wienconek c .

Na zlecenie Prezydenta Wrocławia i przy współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim (Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi w Urzędzie Miejskim Wrocławia) Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu z końcem maja oddało do użytkowania  nową wersję  aplikacji SPS – rozwiązania webowego wspierającego Studencki Program Stypendialny.  Wrocławskie Centrum Akademickie to inicjatywa-łącznik między samorządem miasta i środowiskiem akademickim, stworzony i finansowany przez samorząd Wrocławia. Oprócz realizacji własnych, autorskich projektów jest też koordynatorem miejskiego programu stypendialnego dla studentów – dodatkowego wsparcia, które otrzymują od Gminy Wrocław najlepsi wrocławscy studenci.

 1

 

Co to jest SPS?

SPS jest webowym  systemem aplikowania o stypendia dla doktorantów, studentów wyjeżdżających za granicę oraz laureatów olimpiad i konkursów. Aplikacja daje możliwość dokonania oceny wniosków przez członków Kapituł, Akademii Młodych Uczonych i Artystów, a także powołane komisje stypendialne. Pierwsza  aplikacja SPS została wdrożona jeszcze w 2014 roku. Obecnie została wzbogacona o szereg dodatkowych funkcjonalności wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

 

 2

 

 

Wyzwanie

W kolejnych latach wraz z rozszerzaniem programu stypendialnego CUI opracowywało nowe wersje SPS, w tym roku system został napisany w nowej technologii – technicznie usprawniając korzystanie z serwisu, a także w oparciu o autorski standard aplikacji. Podjęte prace w zakresie analityki biznesowej, jak i programowania były w dużej mierze skoncentrowane wokół zwiększenia intuicyjności obsługi platformy, w tym między innymi procesu składania wniosków.  W pracach nad rozwojem i rozbudową aplikacji wykorzystaliśmy metodyki zwinne, a całość prac (od analizy do testów i wdrożenia) zabrała jedynie 8 tygodni.

 

Wypełnianie danych Doktoranci

 

 

Jak to działa?

W aplikacji odbywa się cały proces – od złożenia wniosku, przez ocenę, do decyzji o przyznaniu stypendium. W zależności od przypisanej roli w systemie dany użytkownik podejmuje działania w zakresie nadanych mu uprawnień. Idąc śladem poprzednich edycji stypendialnych, aplikacja daje także możliwość przesłania informacji o przyznaniu stypendium lub wyróżnieniu do uczestnika programu.    

 

Więcej informacji:

wca.wroc.pl

sps.cui.wroclaw.pl

Kolejny rekord Wrocław koduje 2.0!

f Katarzyna Wienconek c .

10 czerwca na Auli Głównej Politechniki Wrocławkiej odbyła się gala finałowa 3. edycji Wrocław koduje 2.0 – projektu organizowanego przez Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu we współpracy z Fundacją Liga Niezwykłych Umysłów i Politechniką Wrocławską od 2016 roku.

lnu

Umiejętność programowania staje się nie tylko pożądanym, ale i niezbędnym elementem wykształcenia młodego człowieka. Nasza recepta na rosnące zapotrzebowanie na informatyków jest prosta – już od najmłodszych lat należy rozwijać w dzieciach ich kompetencje algorytmiczne, rozbudzając ich zainteresowanie programowaniem.  Poprzez intensywny e-learning oraz grywalizację  wprowadzamy uczestniczących w projekcie uczniów w podstawy programowania (m.in. w C ++ i Javy) oraz myślenia i działania projektowego (m.in. SCRUM). Projekt składa się z dwóch komplementarnych działań – platformy internetowej oraz cyklicznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli.  Sercem projektu Liga Niezwykłych Umysłów jest internetowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania – to główne narzędzie  do nauki podczas warsztatów. Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalacji. Wiedza, ćwiczenia, automatyczny system oceniania, podpowiedzi, udostępnianie i podglądanie rozwiązań innych użytkowników, współzawodnictwo, współpraca, grywalizacja – wszystko w jednym miejscu, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Projekt Wrocław koduje 2.0 kładzie nacisk na praktyczne aspekty programowania: ćwiczenia polegają na rozwiązywaniu problemów, rozwijają zdolność kreatywnego oraz analitycznego myślenia, nauka opiera się na nowoczesnych językach programowania oraz innych narzędziach informatycznych (m.in. C++, Java, SQL, narzędzia administracyjne, bazy danych). Platforma wykorzystywana jest w zajęciach – warsztatach dla uczniów i nauczycieli. Cykl warsztatów kończy się podsumowaniem zdobytych umiejętności. Uczestnicy, którzy ukończyli cykl warsztatów otrzymują certyfikaty, a najlepsi ligowicze otrzymują nagrody.

4

 

W edycji 2018/2019 w klasyfikacji szkół zwyciężyły:

I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

II miejsce - X Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

III miejsce - II Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia

 

IMG 5469

 

A najlepszymi wyniki indywidualnymi mogą pochwalić się:

Paulina Żeleźnik z Szkoły Podstawowej nr 24 we Wrocławiu

i

Karol Janc z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.

 

unnamed

 

Paulina Żeleźnik uzyskała również najlepszy wynik w rankingu ogólnopolskim kobiet. Systematyczny wzrost udziału dziewczyn w projekcie i pobudzanie zainteresowania informatyką wśród dziewczyn  to jedno z naszych największych wyzwań. W tym roku po raz kolejny udało nam się zwiększyć procent ligowiczek.

Dla wszystkich zgromadzonych mieliśmy dodatkową niespodziankę - interaktywną prelekcję o cyberprzemocy. Ligowicze dowiedziali się, jak chronić swoją tożsamość w sieci, czym jest cyberprzemoc, jak ją rozpoznawać, jak reagować i do kogo się zgłosić o pomoc.

 

IMG 5534

IMG 5535

 

Z roku na rok systematycznie udział w projekcie bierze również coraz więcej wrocławskich uczniów, nauczycieli i szkół. Bardzo ważnym czynnikiem projektu jest kształcenie samych nauczycieli, aby z przekazanej wiedzy mogli korzystać, jak najwięcej obecnych i przyszłych uczniów danej szkoły. Wrocław koduje 2.0 to najprawdopodobniej największy tego typu projekt w Europie, a w planach mamy systematyczne powiększanie grupy dzieci objętych nauką programowania.

 

Wszystkim ligowiczom jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy!

IMG 5531

Nasza siedziba

Kontakt

Centrum Usług Informatycznych
we Wrocławiu

ul. Namysłowska 8, IV piętro
(Centrum Biznesu "Grafit")
50-304 Wrocław
tel.+48 71 777 90 32
faks +48 71 798 44 90
e-mail: cui@cui.wroclaw.pl
NIP: 8971793846 REGON: 022287361

BIP CUI Biuletyn Informacji Publicznej

ISO/IEC 20000-1:2011

ISO ISO/IEC 20000
Numer Certyfikatu: 12858