Podróżujemy, pracujemy zdalnie, nocujemy w hotelach, odwiedzamy restauracje i korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. Wielu z nas polubiło pracę z dala od biura, ale czy zastanowiło się jak w sposób bezpieczny korzystać z publicznych sieci Wi-Fi?
Logując się do publicznej sieci Wi-Fi, przekazujesz dane w postaci nieszyfrowanej. Oznacza to, że do wprowadzanych haseł, wysyłanych wiadomości lub wpisywanych informacji z karty kredytowej, mogą mieć wgląd cyberprzestępcy. Niestety, największą wadą darmowego Wi-Fi jest jego największa zaleta: jest publiczne. To znaczy, że może z niego korzystać każdy, kto znajdzie się w jego zasięgu. Powszechny dostęp do Internetu jest obecnie oczywistością i ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie znanego nam świata bez szybkiego dostępu do sieci. Stroną najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo płynące z darmowego Wi-Fi są oczywiście jego użytkownicy.
Największym ryzykiem wiążącym się z korzystaniem z tego typu połączeń jest sytuacja przechwycenia naszych danych przez niepowołane osoby. O konsekwencjach logowania się na stronę banku będąc w niezabezpieczonej sieci WiFi, nie trzeba chyba wspominać. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy czy darmowa sieć, do której się łączymy nie jest tak naprawdę wystawiona przez oszusta.
Wystawienie fałszywej sieci WiFi w miejscu publicznym i przekierowanie do niej ruchu nie stanowi wielkiego wyzwania. Urządzenia i oprogramowanie do tego służące są niestety powszechnie dostępne. Jeżeli myśleliśmy, że kradzież tożsamości to coś, do czego potrzeba wytrawnego hakera lub zgubienia dokumentu to jesteśmy w błędzie.
1. Przede wszystkim, jeżeli łączymy się z siecią hotelową lub punktem dostępowym w restauracji, w której zamierzamy chwilę popracować z laptopem – zapytajmy obsługę o nazwę sieci. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie dajemy dostępu do swoich danych niepowołanym osobom. Wiele osób nie zwraca na to uwagi i błędnie wychodzi z założenia, że sieć nazwana tak samo jak np. hotel w którym przebywają, to faktyczna sieć tego hotelu. Wielu przestępców wykorzystuje ten fakt. Nie pozwólmy też naszym urządzeniom automatycznie łączyć się Wi-Fi w momencie wykrycia dostępnej sieci – taką funkcję posiada wiele urządzeń mobilnych. To my powinniśmy decydować, do której sieci chcemy się zalogować.
2. Zadbaj o jakość swojego hasła! Stosuj praktykę – jeden portal – jedno, unikalne hasło. Bezpieczeństwo jest jednak dużo ważniejsze od naszej wygody. W celu uchronienia się przed atakami zalecane jest także włączenie podwójnego uwierzytelniania wszędzie, gdzie to tylko jest możliwe.
3. Podczas korzystania z publicznych sieci WiFi unikaj wykonywania wszelkiego rodzaju operacji finansowych.
4. W każdej możliwej sytuacji, a zwłaszcza podczas podawania haseł i przesyłania poufnych informacji, korzystaj ze stron z certyfikatem SSL. Strony te rozpoznasz po zielonej kłódce po lewej stronie adresu i https w adresie www. Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane pomiędzy Twoim urządzeniem a stroną internetową oraz uniemożliwia do nich dostęp osobom postronnym.
5. Na smartfonach i laptopach mamy mnóstwo plików zawierających poufne dane i informacje. Czy wiesz, że Twoje urządzenie może mieć włączoną opcję udostępniania plików w sieci? Tym sposobem mogą wpaść one w niepowołane ręce. Sprawdź swoje ustawienia i wyłącz udostępnianie zasobów w sieci.
6. Przesyłanie i pobieranie plików za pośrednictwem publicznych sieci nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak opisaliśmy wyżej – haker w łatwy sposób może wejść w ich posiadanie.
7. Przed połączeniem się z publicznym Wi-Fi, wyloguj się z tych aplikacji, do których dostęp osoby nieupoważnionej, mógłby wyrządzić Ci szkody (bank, skrzynka pocztowa, social media). Dla Twojego bezpieczeństwa będzie również najlepiej, jeśli podczas korzystania z darmowej sieci Wi-Fi, w ogóle nie będziesz się do nich logować.
Jeśli musisz skorzystać z darmowej sieci Wi-Fi zachowaj przy tym odpowiednie środki ostrożności. Zapoznaj się z powyższymi zasadami i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
Zespół CUI