Coraz częściej większość z nas decyduje się na korzystanie z zakupów online. Niosą one za sobą wiele korzyści takich jak dostępność towarów i usług z możliwością wybrania najlepszej, odpowiadającej nam oferty, asortyment oferowany za atrakcyjniejszą niż stacjonarnie cenę, a przede wszystkim wygodę w postaci oszczędności czasu, którą daje nam szybkość realizacji transakcji.
Chociaż sklepy internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem i zaufaniem, należy mieć na uwadze, zagrożenia z tym związane. Podczas dokonywania płatności zachowuj szczególną ostrożność, możesz dzięki temu zmniejszyć prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą oszustwa internetowego.
Przedstawiamy najpopularniejsze metody płatności za pośrednictwem, których można zakupić produkt bądź usługę. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednej najbezpieczniejszej metody dokonywania płatności, każda z nich posiada swoje wady oraz zalety, które przedstawiamy poniżej:
- Przelew bankowy– to tradycyjna forma płatności internetowej- odbywa się za pomocą otrzymania numeru konta sprzedawcy, któremu należy przelać pieniądze. Podczas dokonywania przelewu tradycyjnego, trudno sprawcy przejąć Twoje dane, chyba, że wpisywane są one na fałszywej stronie.
- E-przelew- od tradycyjnego różni się ze względu na komfort użytkownika oraz błyskawiczne przekazanie środków. Transakcje te są obsługiwane przez dostawców zewnętrznych jak Dotpay czy PayU. Za pomocą tej metody sklep, w którym zakupujemy produkt, przekierowuje kupującego na stronę operatora usługi, za pomocą której wybiera się bank, w którym kupujący posiada konto. Następnie użytkownik wprowadza swoje dane potrzebne do logowania- dzięki temu, widzi swój formularz zakupu i pozostaje mu jedynie zautoryzować płatność. Przelane środki w błyskawicznym tempie znajdują się na koncie sprzedawcy. Należy jednak zachować ostrożność podczas wybierania tej metody. Pamiętajmy, aby rozpocząć od sprawdzenia adresu strony oraz certyfikatu witryny internetowej.
- Wirtualny portfel– najpopularniejszą opcją, wybieraną przez kupujących jest PayPal. Aby skorzystać z wymienionej metody, należy zarejestrować oraz połączyć konto z rachunkiem bankowym bądź kartą płatniczą. W ten sposób, kupujący będzie mógł zasilać swoje konto środkami. Dzięki temu zachowujemy bezpieczeństwo, ponieważ nie musimy logować się poprzez sklep na stronę bankową, aby zapłacić za towar. To wirtualny portfel zastąpi tą czynność, poprzez wejście na Twoje konto i zlecenie odpowiedniej transakcji.
- BLIK– jest to jedna z najszybszych oraz najprostszych form dokonywania transakcji online. Płatność można zrealizować poprzez aplikację bankową. Należy wygenerować kod, następnie wpisać na stronie sklepu oraz zatwierdzić transakcję w aplikacji bankowej. Płatność BLIK-iem nie wymaga podawania dodatkowych danych, jak karta płatnicza czy numer rachunku. Podczas używania BLIK-a należy zachować czujność i nie udostępniać kodu bez logicznej weryfikacji. Bardzo często zdarzają się oszustwa, polegające na wyłudzeniu kodu od użytkownika. Oszuści przejmują konta na portalach społecznościowych i wysyłają wiadomość, prosząc znajomych ofiary o podanie kodu BLIK. Przed zatwierdzeniem transakcji, należy również sprawdzać ile wynosi kwota transakcji oraz kto jest odbiorcą przed jej dokonaniem.
- Płatność kartą– do opłacenia zakupów, wystarczy podać imię, nazwisko, numer karty bankowej, datę ważności oraz kod CVV. Jeśli wdrożona jest usługa 3D secure , finalizującym krokiem pobrania pieniędzy z konta, jest potwierdzenie płatności np. za pomocą SMS. Podczas wybrania metody płatności za pomocą karty, musisz zachować szczególną ostrożność. W momencie, gdy przestępca przejmie powyższe dane, będzie mógł przejąć Twoje środki pieniężne. Podczas płatności kartą można wykorzystać mechanizm chargeback jeśli wystąpi problem z zakupionym produktem (ochrona konsumenta przed nieuczciwymi usługodawcami czy błędami systemów płatniczych). Chargeback to procedura, która pozwala właścicielowi karty na odzyskanie pieniędzy, jeśli padł on ofiarą oszustwa bądź jeżeli transakcja nie została rozliczona w prawidłowy sposób. Procedura ma zastosowanie dla wszystkich płatności kartą. Z użycia wyjęte są transakcje w bankomacie oraz przelewy. Skorzystanie z chargeback jest możliwe za pośrednictwem banku, który wystawił kartę. Bank może poprosić o dodatkowe dokumenty potwierdzające zgłoszenie formularza reklamacji. Dodatkowe informacje odnośnie procedury dostępne są na stronach banków wydających karty.
Wybierając zakupy online, oprócz czujności podczas dokonywania płatności:
- Weryfikuj dane wymagane do przelewów oraz ostateczne kwoty,
- Dokonuj zakupów online, tylko w sklepach sprawdzonych (można również polegać na opiniach innych klientów),
- Unikaj publicznych sieci WIFI,
- Nie otwieraj wiadomości e-mail bądź SMS, w szczególności, gdy proszą o dopłatę za towar,
- Ustaw limit na wysokość transakcji, to pozwoli na uniknięcie większych środków pieniężnych.
Głęboko wierzymy, że powyższe zasady pomogą Wam zachować bezpieczeństwo podczas transakcji internetowych.
Zespół CUI