W ostatnim czasie media informują nas o kradzieżach numerów telefonów i tożsamości.
Przestępcy w prosty sposób, bez wykorzystania skomplikowanej technologii są w stanie podszyć się pod każdy numer telefonu – zarówno ten, który należy do zwykłego użytkownika jak i taki, które może należeć do instytucji.
Należy zachować czujność – nawet jeśli przed odebraniem połączenia zauważymy, że numer, który do nas dzwoni jest wpisany do naszej książki kontaktów nie oznacza to, że dzwoni do nas właśnie ta osoba!
Podszycie może być także zrealizowane poprzez SMS – powszechnie znane są przypadki, gdy przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości z numerów banków, Urzędów i innych instytucji.
Szczególnie niebezpieczne jest klonowanie głosu przez złoczyńców – nawet niewielka próbka pozwala wygenerować głos łudząco podobny do np. członka naszej rodziny. Poprzez wywieranie presji czasu przestępcom łatwo jest manipulować ofiarami i często z sukcesem je okradać.
Poza samą świadomością tego typu ataków nie mamy jeszcze innych metod na skuteczną obronę, warto jednak pamiętać, by:
- Nie podejmować żadnych działań pod wpływem presji i nacisków rozmówcy.
- Rozłączyć się i sprawdzić rozmówców jeśli nie jesteśmy pewni kto do nas dzwoni.
- Zwracać uwagę na wszelkie nieścisłości w komunikatach lub pytania, które wydają się podejrzane, błędy językowe, nietypowe prośby, nerwową atmosferę.
- Nigdy nie podawać nikomu wrażliwych danych (np. daty urodzenia, numeru PESEL), haseł logowania i innych kodów autoryzacyjnych.
- Nie pobierać ani nie instalować aplikacji lub oprogramowania za czyjąś namową, może to umożliwić rozmówcy zdalny dostęp do Twojego urządzenia;
- Nie wypłacać pieniędzy ani nie zlecać przelewów pod wpływem namowy dzwoniącego.
Źródła:
https://sekurak.pl/podszycie-sie-pod-dowolny-numer-telefoniczny-twoj-twoich-znajomych-infolinii-bankowych-to-caly-czas-jest-mozliwe/
https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/242,Spoofing-czyli-podszywanie-sie-pod-inny-numer-telefonu-Jak-sie-bronic.html