W zeszłym tygodniu omówiliśmy już kilka mitów dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
W tym tygodniu będziemy kontynuować ten temat. Lekceważenie różnego typu zagrożeń jest bardzo niebezpieczne, dlatego ważnym jest byśmy rozprawili się z kolejną porcją półprawd dotykających Cyberbezpieczeństwa.
- Nie jestem osobą, której dane mogą być dla kogokolwiek interesujące, więc nie będę celem ataków.
Powyższy wniosek to popularny i bardzo, ale to bardzo niebezpieczny mit. Po pierwsze większość ataków cybernetycznych jest prowadzonych masowo – zdarzają się oczywiście ataki celowane w konkretne osoby, czy branże, jednak nie stanowią one większości. Jeśli chodzi np. o wiadomości phishingowe to mamy taką sama szanse na nią trafić jak każda inna osoba, a wyłudzone przez nie dane będą dla przestępców tak samo cenne. Wiele wycieków zdjęć „gwiazd”, czy innych kompromatów było efektem nie tyle targetowanego uderzenia, a zwykłego ludzkiego błędu, który mógł być popełniony przez każdego użytkownika Internetu. Kolejnym przykładem ataków, których celem był praktycznie każdy są epidemie wirusów – młodsi czytelnicy mogą już nie pamiętać, więc zachęcam do lektury : https://pl.wikipedia.org/wiki/ILOVEYOU Nie wszystkie ataki są skoncentrowane na kradzieży danych, poświadczeń, czy pieniędzy. Cyberprzestępcy coraz częściej kradną po prostu naszą moc obliczeniową! Zainfekowany komputer może w nieomal niezauważalny dla nas sposób przeistoczyć się w niewielką koparkę kryptowalut, lub stać się jednym z zombie-botów biorących udział w atakach typu DDoS.
Bez względu na to, co myślimy o naszej pracy, danych, czy zasobach powinniśmy zachować czujność w trakcie surfowania w Internecie – dla przestępców zawsze jesteśmy interesujący.
- Cyberbezpieczeństwo jest trudne, wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej i pochłania mnóstwo czasu.
Choć na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, to w gruncie rzeczy cyberhigiena i cyberbezpieczeństwo wcale nie wymagają specjalistycznej wiedzy. O ile jeszcze konfigurowanie wielu urządzeń sieciowych i budowanie skomplikowanej sieci domowej faktycznie może być problematyczne, to podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci opierają się przede wszystkim na zdrowym rozsądku i rozwadze. Nie pozostawiajmy na naszych urządzeniach IoT, routerach lub modemach haseł domyślnych, unikajmy łączenia się z niezaufanymi sieciami publicznymi, dbajmy o bezpieczeństwo naszych haseł, nie klikajmy w przypadkowe linki, sprawdzajmy nadawców wiadomości i bezwzględnie traktujmy nasze dane jako cenne.