Niejednokrotnie pisaliśmy już o popularnych wektorach ataków, które przestępcy wybierają, by zainfekować nasze maszyny lub pozyskać nasze dane.
Nieustannie w czołówkach rankingów najczęstszych metod stosowanych przez hakerów są złośliwe załączniki, które wysyłane są w wiadomościach na nasze skrzynki pocztowe. W tym tygodniu podpowiemy, na co zwrócić uwagę gdy otrzymujemy e-maila zawierającego podejrzany plik.
Po pierwsze zawsze weryfikujmy nadawcę wiadomości, dokładnie sprawdźmy adres, którego wiadomość została do nas wysłana. Taka wstępna analiza pozwoli nam już na początku ocenić poziom bezpieczeństwa otrzymanego maila, który może zawierać szkodliwe załączniki. Pamiętajmy, by otwierać wiadomości dopiero gdy mamy 100% pewności, że nadawca nie jest oszustem.
Zdecydowana większość dostawców usług pocztowych posiada już swoje, wypróbowane i nieustannie ulepszane zabezpieczenia naszych skrzynek – zaufajmy im i nie wyłączajmy dodatkowej warstwy ochrony. Wiele złośliwych załączników może dzięki temu w ogóle do nas nie trafić, gdyż zostaną zweryfikowane i skasowane zanim jeszcze do nas dotrą.
Pamiętajmy, by w miarę możliwości używać programów antywirusowych, które umożliwiają skanowanie naszej skrzynki. Aktualizowana baza wirusów na pewno pomoże nam się ochronić przed złośliwym oprogramowaniem dystrybuowanym poprzez wiadomości e-mail.
Wszystkie powyższe metody z pewnością nam pomogą, ale jak już nie raz podkreślaliśmy, nie zastąpią one naszej uwagi i zdrowego rozsądku. Bądźmy zawsze szczególnie ostrożni, gdy na naszą skrzynkę trafią pliki o rozszerzeniach:
- .xlsm
- .iso
- .bat
- .vbs
- .js
- .scr
- .lnk
Pliki takie mogą zawierać w sobie niebezpieczny kod, który może pomóc przestępcom w przejęciu naszego systemu.
Rosnąca świadomość istniejących zagrożeń jest pierwszą i najskuteczniejszą linią obrony przed cyberprzestępczością. Pamiętajmy też, że zawsze możemy pomóc w zabezpieczeniu skrzynek pocztowych np. poprzez kliknięcie w opcję „Zgłoś Spam” nim usuniemy niechcianą wiadomość. Pozwoli to dostawcom naszej usługi e-mail na dodanie adresu do swoich zasobów i blokownie podobnych wiadomości w przyszłości.