Przyzwyczailiśmy się już do szybkiego tempa rozwoju wszelkich e-usług. Powszechna cyfryzacja, nieograniczony dostęp do sieci Internet, łatwość, z jaką możemy dziś załatwić większość spraw odzwyczaiła nas od długich kolejek w sklepach, czy Urzędach.
Pamiętajmy jednak, że wiele osób z naszego otoczenia doskonale pamięta czasy, w których nowinką technologiczną był kolorowy telewizor, na podłączenie telefonu stacjonarnego czekało się latami, do bliskich dzwoniono z budek telefonicznych korzystając z żetonów lub kart, a każdą sprawę załatwiano czekając w kolejce do „okienka”. Osoby te uczestniczą w trakcie swojego życia w kolosalnych zmianach technologicznych i były świadkami niejednego przełomu. Tempo rozwoju usług cyfrowych sprawia, że bardzo trudno jest przez cały czas być na bieżąco, a naszym Seniorom szczególnie ciężko może być nieustannie gonić za nowinkami. Cyberprzestępcy często prowadzą działania, które celowane są właśnie w osoby starsze.
Na jakie zagrożenia narażeni są Seniorzy, którzy korzystają na co dzień z Sieci?
Zdecydowanie najwięcej z nich wynika z nadmiernego zaufania, co do intencji, a także z braku wiedzy na temat bieżących zagrożeń. Tak samo jak my wszyscy Osoby Starsze padają głównie ofiarą wszelkiego typu ataków phishingowych.
Co ważne, Seniorzy nie zawsze zdają sobie sprawę ile danych niezbędne jest do załatwienia konkretnej sprawy – bez wahania mogą podać przestępcom swój PESEL, dokładny adres i inne dane.
Seniorzy często nie potrafią też odróżnić prawdziwej strony internetowej np. swojego banku od strony przygotowanej przez przestępców i nieświadomie przekazują swoje poświadczenia do logowania.
W Polsce organizowane są liczne akcje edukacyjne, które pomagają uczulać Seniorów na zagrożenia, z którymi mogą się spotkać w świecie cyfrowym – przykładem może być: https://senior.issa.org.pl .
Jeśli sprawnie poruszamy się w Internecie, jesteśmy na bieżąco z nowymi usługami i nowinkami technologicznymi powinniśmy w prosty sposób, podczas swobodnej rozmowy edukować i uczulać bliskich nam Seniorów na kwestie bezpieczeństwa w Sieci – nie zostawiajmy ich samych i pomagajmy im gładko wdrożyć się w nową rzeczywistość.